Pan Paul Donald MacLean (1. května 1913–26. prosince 2007) byl americký lékař a neurovědec. Jeho práce významnou měrou přispívá v oblasti fyziologie psychiatrie. Díky prostřednictví jeho zkoumání na lékařské fakultě Yale Medical School a Národním institutu duševního zdraví.
V roce 1960 formuluje model tzv. trojjediného mozku, který lidský mozek rozdělí na tři rozdílné části. Model naznačuje, že mozek je organizovaný v hierarchii, která vychází z jednotlivých vývojových fází mozku. Tyto tři části jsou:
Plazí nebo primární mozek (mozkový kmen). Je zodpovědný za naše primární a instinktivní reakce a reflexy. Je vývojově nejstarší částí mozku pocházející už od prastarých dinosaurů, proto plazí mozek.
Savčí nebo emocionální mozek (limbický systém). Je zodpovědný za základní emoce a pocity. Patří vývojově do středního staří a strukturově je shodný s ostatními savci, označuje se proto savčí.
Lidský mozek (neokortex). Zapojuje se při řešení úkolů, dělání rozhodnutí, nebo argumentování. Jde o nejmladší část mozku a disponuje jím na lidské úrovni pouze člověk.
Pro optimální duševní i tělesné zdraví je nutné, aby všechny tři mozky pracovali společně, v harmonii. Optimální rovnováhu má ovšem jen malá část populace. K ideálnímu propojení mozku je vhodné občasné zastavení a soustředění se pouze na svůj dech. Zhruba po třech vteřinách, kdy si člověk vyprázdní mysl a soustředí se pouze na dech, začíná mozek propojovat své systémy. Vhodná je k tomu například technika mindfullnes, nebo přímo meditace. Já osobně medituji 3 – 20 minut. Délka záleží na mém aktuálním rozpoložení, místě meditace a času. (článek o meditaci)
Tak to by bylo k mé edukační části a přesuneme se dál, k hlavní náplni článku. Možná Vás napadá, jak zapadá označení „pokr“ do této tématiky. Hned to vysvětlím. Představte si, že hrajeme pokr, a už jsme v posledním kole. V tuto chvíli jsme jenom dva, a Vy mě vybízíte „ukaž karty!“.
A já ukazuji:
karta: křížové eso: tato část metafory představuje první článek. Je v duchu reflexe vstupu na trh a představení mé práce.
karta: srdcové eso: v této části metafoře se nachází druhý článek. V něm píši tak, jak to cítím, proč se rozhoduji tak, jak se rozhoduji. Je to taková koláž mých pocitů, směřujících k lidem kolem mě a světu, ve kterém žiji. A je výsledkem mého limbického systému.
karta: pikové eso: Třetí článek ve kterém je metafora už poněkud složitější a reprezentuje možnou složitost neokortexu. Opěrného bodu veškerého cíleného konání.
karta: kárové eso: zde celou metaforu představuji. Jde o tento článek. Který důkladně sjednocuje všechny tři předchozí články s tímto v jedno a vytváří tak celek. Toto sjednocení je označené na webu rubrikou pokr jako metafora.
Tak a teď jsem položil své karty na stůl, držíc pokr, four of kind. Tak jak se Vám líbí má hra?
A jak jste se svými kartami spokojen/a Vy? S jakými kartami člověk vstoupí do života si nevybere, ale s jakými kartami se rozhodne hrát, je pouze na něm. Pokud přemýšlíte, jak nejlépe naložit se svými kartami, lepší než pořád přemýšlet, je něco udělat. Ozvěte se a hrejte. Kontakt