Koučink je v západním světě hojně rozšířená služba, která pomalu prostupuje dále na východ. V České republice si postupně také nachází své místo, i přesto zatím většina lidí o něm téměř nic neví. Pokud žijete, anebo cestujete do Prahy, všimnete si, že tam už tuto službu někteří jedinci nabízejí na velkých billboardech. Já osobně si představuji, že tak nějak to vypadá například i v USA. Nicméně v Olomouci a dalších menších městech je pro většinu lidí slovo koučink v pracovní nebo osobní sféře velká neznámá. A tak jsem se rozhodl, že koučink ve světě bude tématem pro tento článek.
Když je tématem koučink ve světě, je důležité abych zmínil známější jméno Tony Robbins (Anthony Jay Robbins), amerického autora, kouče a filantropa. Tony je znám pro své velké semináře, kterých se zpravidla účastní až stovky lidí. Jeho metody vychází primárně z NLP (neuro-lingvistického programování). Tony v současné době je obchodním partnerem Johna Grindera, původního spolutvůrcem této metody. Ve svých „představeních“ se hlavně soustředí na podporu a motivaci zúčastněných. Je to super příležitost, k dobrému nakopnutí. Člověk se pak dostane do správného drivu. Ale záleží na úhlu pohledu. Jsou lidé, kterým toto stačí. Pak jsou ovšem lidé, kteří potřebují dlouhodobou podporu. Jim takový prudký nákop spíš uškodí, než pomůže. Nemohu sice říct, že by se Tony nevěnoval i jednotlivcům. Pokud je ale srovnám s tím počtem stovek lidí, kterým takhle ukáže naději, je to číslo zanedbatelné. Ale takový už je svět. Jako takový pro oblast self-growth je vhodný. Dle názorů mých známých má zajímavé knihy. Já jsem četl jen Probuďte svou spící sílu, která je vhodná spíš pro lidi na začátku osobního rozvoje. Je dobrá, ale pokud se sami sobě věnujete už nějaký čas, moc Vás neobohatí. Robbins začal svou kariéru jako pořadatel seminářů pro motivačního řečníka a autora knih Jima Rohna, když mu bylo 17 let.
Jako druhého jsem se rozhodl, že zmíním Johna Assarafa. Pan Assaraf byl prvním člověkem který mě inspiroval. Dozvěděl jsem se o něm zhruba v 11 letech. V té době mi totiž můj kamarád ze školy půjčil knihu Tajemství (The Secret). Je v ní uveden jako jeden z autorů. V době kdy jsem ji četl poprvé, se to v naší rodině hodně zhoršovalo, jak ekonomicky, tak sociálně. Kniha Johna popisovala jako experta na vydělávání peněz. To mě v té chvíli hodně zaujalo, a proto jsem si řekl, že chci být taky takový expert. Jeho dětství nebylo moc hezké. Zhruba od 13 do 18 let působil v ganzích. Poté začal spolupracovat s koučem a mentorem. Vybudoval 5 multi-miliónových dolarových společností. John se věnuje již 40 let výzkumu mozku a v současné době je CEO a zakladatel společnosti MyNeuroGym. Během svých koučovacích metod se zaměřuje na odbourávání předsudků, zlepšování výkonu a dosahování cílů. Na mezinárodní úrovni spolupracuje s podnikateli. Pomáhá jim při znásobování svých majetků. Dále pokračuje ve výzkumu behaviorálních neurověd. John využívá během koučování principyInner game.
Když se na to takhle podíváme, oba tito lidé působí na americkém kontinentu. V Americe je celkově kladen větší důraz na osobní rozvoj. Je to z důvodu, že tamní prostředí je pod mnohem větším tlakem, než například Česká republika. Tento větší tlak vychází ze dvou důvodů. Za prvé jsou Američané jako národ celkově více ambiciózní. Jsou to převážně potomci dobyvatelů starého světa (Evropy). Už jejich samotná krev je ve větším měřítku tlačí dále. Za druhé patří ve většině oblastech, bohužel i těch negativních, k lídrům. Proto je prosazení se u nich o něco náročnější. Na druhou stranu, tam mají dle mého názoru mnohem více možností. Takže by se dala o tom, jak to tam mají vést diskuze. Každopádně tohle je jen taková vsuvka. Já tam nikdy nebyl. Text který čtete vychází z literárních podkládů a dokumentů.
Nyní se přesuneme blíže k nám, zpět na starý svět, konkrétně do Velké Británie. Zde se totiž narodil Sir John Henry Douglas Whitmore. Už podle titulu Sir je zřejmé, že jeho život nebyl příliš obtížný. Dostalo se mu perfektního vzdělání a celkově jeho možnosti byly o mnohem lepší, než u většiny lidí. Ale to není podstatné, nakonec vše závisí na daném jednotlivci, ať už možnosti má anebo nemá. John začínal kariéru jako motoristický závodník, kterou ukončil ve svých 29 letech. Následně se zajímal o transpersonální psychologii, která jej přivedla ke koučinku. Byl prvním člověkem, který aplikoval principy inner game koučinku ze sportu do businessu. Když studoval v Kalifornii, trénoval s Timothym Gallweyem, tvůrcem Inner game tenis. John byl iniciátorem rozvoje koučinku do podoby jak jej dnes známe. Koučování se věnoval až do své smrti v roce 2017.
V dnešní době školy koučinku a koučové u nás i v zahraničí své metody rozvinuli prakticky do všech oblastí života. Díky tomu usnadňují životní putování mnoha lidem. Koučink ve světě je rozvinutý hlavně na západě. S postupujícím časem ale věřím, že se rozšíří i dále na východ.
Při tvorbě tohoto článku se mi podařilo nalézt, že k využívání koučinku metodou NLP se přihlásili například golfista Tiger Woods, tenistka Serena Williams, nebo fotbalový klub Manchester United. K větvi Timothyho Gallweye se hlásí společnosti jako například Coca-cola, Apple, nebo IBM.