NLP začalo v 70. letech na univerzitě v Santa Cruz. Zde mladý Richard Bendler studoval matematiku a psychologii. Richard Bendler měl za úkol analýzu nejlepších terapeutů 20. století. Mezi ně patřili Fritz Perls (lingvista a gestalt terapie), Milton Ericson (hypnoterapie) a Virginia Satir (psychoterapie). Celý proces mu ale přišel zdlouhavý, a protože byl studentem matematiky, pohrával si s myšlenkou, jak by jej mohl zkrátit a zakódovat. Následně ve spolupráci se svým profesorem psychologie Johnem Grinderem spustili práci na modelování. Využili k činnostem studentský dům a za asistence dalších studentů začali s analyzováním těchto osob. Například Miltona modelovali zhruba devět měsíců. S ním byl totiž trochu problém, měl v dětství obrnu. Aby jej šlo namodelovat, muselo se to dělat během provádění hypnózy. V jeho případě ale takový proces nesl rizika. Během hypnózy se totiž část podvědomí přesouvá na druhou osobu. Steve Giligen se rozhodl, že toto riziko je ochotný podstoupit a následně skutečně převzal část podvědomí Miltona. Na čas ochrnula ruka.
Jejich cílem bylo vytvoření nejlepší terapeutické techniky. Postupem času, jak se rozšiřoval okruh lidí, kteří se podíleli na vývoji NLP se ale jejich myšlenky začaly rozšiřovat. Po sléze k modelování úspěšných lidí zapojili i osoby z neterapeutického prostředí. Kladli si dvě otázky. Co je to, co z ostatních lidí dělá, že jsou zvláštními? Jak i ostatní udělat zvláštními? Tyto otázky se staly na dlouhou dobu nosnými pilíři Neuro-lingvistické programování, NLP.
A tak zkoumali na úspěšných lidech několik vlastností. Komunikační vzory, postoje, specifické způsoby myšlení, a hledali spojitosti mezi těmito lidmi. Jako výsledek této práce, Richard a John získali sadu přesvědčení, dovedností a technik, které pojmenovali Neuro-lingvistické programování. Rozvoj NLP ale postupem času s sebou nesl i chmurné chvíle s tím, jak se rozšiřoval okruh lidí, kteří se na jeho vývoji podíleli. Čím více se jeho využití prohlubovalo, tím více se myšlenky spolutvůrců rozcházeli. Zanedlouho byly jejich názory natolik odlišné, že k NLP si jeho tvůrčí odnože přidávaly různé přípony, aby se odlišily. To ale postupem času bylo původním tvůrcům proti srsti, až to vyústilo v soud. Všichni chtěli značku NLP pro sebe. Soud nakonec rozhodl, že každý měl na jeho vývoji určitý podíl a proto uznal, že pokračovat ve využívání značky NLP mohou na dále všichni. NLP tak začalo růst všemi směry a já se rozhodl zde uvést čtyři větvě na pomyslném vrcholu.
NLPure: označované zpravidla jen NLP. Původní NLP a práce Richarda Bendlera a Johna Grindera. Hlavní téma úspěch a nadšení, motivace, překonání strachů a fobií. V dalších krocích se podíleli Leslie Cameron-Bendler, Judith a Robert Dilts Delozie, Antony Robbins. V této větvi mám také výcvik.
NLPt: zahrnuje použití NLP v psychoterapii. V této formě se Neuro-lingvistická psychoterapie nazývá NLPt. Hlavním tématem se stává “Zdraví a radosti ze života”. Touto oblastí se zabýval především Robert Dilts.
NLPeace: použití NLP v oblasti spirituality. Hlavním tématem Spiritualita a smysl života, kterou se zabýval Robert Dilts. Této oblasti přispěli dále Richard Bolstad a Konire Andreas.
NLPsy (NLPsych): tato větev začíná vědeckým výzkumem NLP. Ve své zralé formě se nazývá Neuro-lingvistická psychologie: NLPsy (NLPsych). Začala v roce 2006 s projektem “Výzkum a uznání” (Research & Recognition Project). Pro NLPsy je potřebný nejvyšší standard kvalifikací. NLPsy Master trenér musí mít akademický titul magistra v oboru psychologie, kvalifikaci v psychoterapii na úrovni Světové rady pro psychoterapii a na úrovni NLP titul Master trenéra NLP s IN-NLP certifikátem. Účinnost tréninku NLPsy se vědecky hodnotí před a po každém tréninku.
Neuro-lingvistické programování NLP a jeho každá z větví má vlastní institut, který hodnotí jejich členy. Do dnešní doby mezi nimi panuje určitá rivalita. Já sice uprostřed tohoto dění nejsem, ale dle slov mé lektorky jsou mezi nimi střety stále běžné.
Více k potenciálu NLP na vstupní stránce terapie. Dále na vstupní stránce koučování, a na stránce market služeb. O NLP také nepřímo mluvím v článku zde.