Prokrastinace

S termínem prokrastinace se v naší společnosti může setkat poměrně často. Pojem prokrastinace znamená až chorobné odkládání věcí na potom. Je pohodlné, když si řekneme, že to necháme na jindy. Jenže z jindy se často stává nikdy. Vzpomínám si na období věku mých 20 roků. Je to čas bydlení ve spolubydlení v Ostravě na Pískových dolech. Bylo tam dobře, ale i když jsem toho měl fůru k práci, tak jsem věnoval svůj čas hraní na PC. Jak to? Můj motiv v té době byl slabý. Hledal jsem svůj cíl. Potíž ale je, že z hledání se nic neudělá.
Hodně lidí Vás při zmínce o prokrastinaci odkáže na nějaký druh plánování. Nejčastěji se jedná o buzer lístek. Ten je dobrý na vytvoření návyku. Jenže většina lidí než si návyk vytvoří, tak bez motivu dřív s činností skončí. Ne na darmo se říká, že před podáním rady je zapotřebí udělat diagnózu, nebo analýzu které přivádějí ke správnému postupování. Proč pracovat na tvorbě návyku, když to vede pouze k další práci? To je pohled člověka který postrádá motiv.
Klíčem k návyku je motiv. Vědomí toho, proč dělám to, co dělám. Tématu se věnuji blíže v článku zde. Další překážkou po slabém motivu při překonávání prokrastinace je nárazový rozsah buzer lístku. Myslím tím, když se snažíte o maximální výkon. To je to nejhorší. Buzer lístek děláme proto, že nechceme z nějaké formy nechuti něco udělat. Je proto nanejvýš důležité do začátku stanovení maximálně několika aktivit (cca 3 – 4). Pokud chcete radu, jak na tvorbu buzer lístku, jsem ochotný to s Vámi probrat. V první fázi se učíte pravidelnosti s prací na samotném buzer lístku a dalších aktivitách. Během této fáze se učíte, jak nacházet na tom, co děláte, svobodu. Motivace je základem, dalším krokem je nalezení vlastního řádu.
Pamatuji si na vypracování mého prvního buzer lístku. Mně nikdy moc nikdo nevěnoval čas, a tak i s buzer lístkem jsem se potýkal po svém. Nabouchal jsem ho vším, co mě napadlo. Můj motiv už byl na tom mnohem lépe, než předtím, ale nezapočítání dalších jevů jako byla únava, nebo časové prodlení je kontraproduktivní. Takže ho nešlo udělat celý. Vzpomínám si na tu novou várku znechucení. Trvalo to téměř rok, než jsem dospěl k jeho vypilování. Při tom byla samozřejmě spousta přestavek kvůli nechuti pokračovat dále.
Když se rozhodnete, že si připravíte buzer lístek, je nejdůležitější práce se samotným buzer lístkem. Je to taková tabulka aktivit. Klíčovou částí je přimění k jeho vyplnění každý den. I když budete plnit jen jeho vyplnění. Pokud ale dáte na mě a rozhodnete se, že ho poskládáte pro začátek jen s pár aktivitami, máte vyhráno. Ideální aktivity do začátku jsou: 20 minut cvičení, shlédnutí naučného pořadu, nebo četba, pravidelný pořádek a vyplnění buzer lístku. Samozřejmě záleží na Vašem stylu života a na tom, jaký máte zrovna den. Cvičení každý den není zapotřebí, dá se střídat třeba s relaxací u kvalitní hudby. Ideální je rozvrh na celý týden. Jeho náročnost zvyšujete společně s tím, jak se vám s ním více a více dobře pracuje. Cílem je, abyste se dostali do bodu, kdy mezi činnostmi přecházíte prakticky automaticky, bez zjevných potíží. Pokud se k tomuhle dostanete, tak si zatleskejte. Je to bod překonání prokrastinace a vstoupení na cestu efektivnosti.
Zde to pro většinu lidí končí. Nic neodkládají, žijí pohodový, vyrovnaný život. Pokud se rozhodnete, že chcete více. Pokračujte na článek plánování.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *