Stává se Vám někdy, že nedostáváte k domyšlení okolností a následků činů? Pak je tenhle článek přesně pro Vás.
Je 12.10. 2021 a věnuji se psaní tohoto článku. Mám za sebou školení první pomoci, které obsahuje i nácvik v rámci modelové situace. Před nácvikem si samozřejmě všechno protrénujeme a prodiskutujeme s instruktorem. Poté jsme rozdělení na dvě skupinky, jedna hraje raněné a naše poskytuje první pomoc. Když to všechno přijde, tak je ta situace tak blízko realitě, že z předchozích pokynů naše skupinka plní zhruba jen 65 % obsahu, jak to?
Má to dva důvody:
Jako první přicházejí totiž na řadu emoce, které pracují okamžitě. Člověk tak uvidí raněné, a protože je empatický, hned dělá, co může, aby pomohl.
Správný postup vychází z neokortexu, který plánuje, ale který je pomalý. Takže než dojde v hlavě k domyšlení a uvědomění, jak se správně postupuje, zahltí člověka emoce a následně tak dochází k nevhodnému postupu.
Pokud Vás zajímá více nejen o mozku a přemýšlení, pokračujte zde.
Samozřejmě s přibývajícími zkušenostmi se proces zlepšuje. Ale tohle je takový příklad z mého života. O kterém jsem původně nevěděl, že zde napíšu. Něco podobného se totiž stává i v běžných situacích, ve kterých se příliš zkušenosti nerozvíjí. Tohle se stává u lidí, kteří jsou velmi spontánní a neumějí, nebo nestojí o kontrolování projevů svých emocí. Anebo u lidí, kteří jsou impulzivní a mají do určité míry sníženou schopnost vnímat vlastní emoce, anebo je to v nich úplně potlačené , takže je nemají pod kontrolou. V obou případech než dojde k domyšlení, prostřídají se pocity s návazností na myšlenky, které nemají šanci k dokončení. Ať už to je jakkoliv a víte, že dříve jednáte, než myslíte, je vhodné znát nějakou formulku, která pomůže Vašemu neokortexu k dohnání limbickému systému, Vašich emocí. Jednu takovou formulku Vám představím. Položte si samy sobě postupně následující otázky, když se děje něco nečekané:
„Kde jsem?“ Rozhlédnete se, kde jste a zjistíte, co se zrovna děje.
„Kdo jsem?“ Jak mile vyhodnotíte, co se děje, tak podle situace si odpovíte, jaká je aktuálně Vaše role.
„Co dělám právě teď?“ Víte, co se děje a jakou máte roli. Teď přemýšlíte, co máte dělat. Za tu dobu dojdete k uvědomění, jaké kroky jsou správné v rámci aktuální situace.
Během zveřejnění tohoto článku pracuji se slečnou, která po rozchodu trpí úzkostnými až panickými ataky. Na mé doporučení aplikuje metodu v těchto případech. Díky metodě se její zaměření pozornosti přesune jinam, a dle mého názoru jí tak pomůže. O pár dní později s ní mluvím a opravdu ji metoda tří otázek pomohla k návratu do normálu.
Nejhorší na takové formulce je, že si na ni člověk někdy nevzpomene. Jak se říká, opakování je matka moudrosti. Proto pokud vidíte ve formulce potenciál pro Vás, doporučuji pravidelné opakování, ať se vryje do paměti.
Přeji Vám hodně štěstí, minimum zbrklých akcí a komplexního domyšlení. K dalšímu kroku osobního rozvoje a navýšení Vaší úrovně doporučuji meditaci.