vytrvalost

Vytrvalost

Vytrvalost, stará dobrá vytrvalost. Není nic jiného, co je více oceňované. Vzpomínám si na film Zakladatel, ve kterém Ray Krock poslouchá desku, která říká to samé. Kdo nezná, tak film vypráví příběh z 50. let 20. století. Dnes jsou 20. léta 21. století a v tomto směru se toho příliš nezměnilo. I ten nejnadanější člověk, pokud není vytrvalý, daleko nedojde. Jak vlastně získáme vytrvalost a kde máme stále čerpat energii, která je palivem vytrvalosti?
Mistr Sun-c’ kdysi napsal: pokud rozumíš jak sobě, tak nepříteli, vítězství je zřejmé. Pokud rozumíš pouze sobě a nikoliv nepříteli, vítězství je nejisté. Pokud nerozumíš ani sobě, ani nepříteli, prohra je jistá. S vytrvalostí je to to samé. K získání vytrvalosti je zapotřebí hlubší chápání sebe sama, a trénink. O nalezení proč jít vytrvale dále ke svému cíli, jsem psal ve článku transcendence. Zde si povíme něco tom, jak ji posilujeme a dbáme o to, abychom ji neuhnali.
Pokud chceme, aby byla vytrvalost stále s námi, musíme s ní trochu pracovat. V této části jsou na scéně tři faktory. Říkám tomu trojúhelník udržitelné vytrvalosti. Jeho strany tvoří doplnění energie, odměna a výkon. Pokud jedna ze stran přebývá nebo chybí, nelze být vytrvalý. Trojúhelník udržitelné vytrvalosti je složkou principu rovnováhy. Když něco v trojúhelníku nadbývá, nemáme prostředky pro zbylé dvě strany. Pokud nemáme odpočinek, jsme vyčerpaní a nemůžeme pokračovat produktivně dále. Bez výkonu nelze očekávat výsledky. A pokud se neodměníme, postrádáme chuť se do čehokoliv pustit. Produktivní vytrvalost je tedy výsledkem následujícího složení:
  • Výkon: a) práce na produkční činnosti, b) rozvoj dovedností, znalostí, nebo čerpání inspirací
  • Odměna: a) po dokončeném úkolu, dosáhnutí cíle, b) je rovna náročnosti/úspěchu, ze kterého plyne
  • Odpočinek: a) kvalitní spánek (6,45 – 8 hodin dle člověka), b) sociální (během normálních společenských interakcí), c) fyzická (sportem, zde mluvíme spíše o rozšiřování nádrže energetických zásob), d) mentální (vzdělávání mimo okruh zájmů), e) duševní (meditace, pobyt v přírodě, čtení duchovních textů)
 
Vytrvalost se nejlépe trénuje při sportu a ideálně s někým, s kým máme dobrý vztah. Za mě je nejlepší posilovna. Nebo nějaká túra. Tyto energeticky náročné disciplíny zpravidla probíhají delší dobu, díky své povaze má v nich člověk rovnoměrně rozložené síly a jsou dobře měřitelné. Za svůj život jsem dělal spoustu sportů a určitě bych řekl, že běh, posilovna, nebo túra se k tréninku vytrvalosti hodí nejlépe. Celkově jakékoliv cvičení podporuje rozvoj vytrvalosti. Stejnou vytrvalost, kterou takto získáme, můžeme využít v čemkoliv, kde se chceme prosadit. A pokud se opravdu prosadit chceme, musíme k tomu přistupovat stejně jako ke sportu. Stanovujeme si cíle, plníme je, odměňujeme se, dáváme si pauzy mezi jednotlivými etapami.
Já vidím vytrvalost jako sval. Pokud s ním chceme zvednout maximální váhu, musíme ho na ni připravit.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *