Principy jsou vnímané jako pravidla, nebo zásady. Jejich pravda se neobhajuje, jelikož jejich protiklady potvrzují jejich váhu. Principy jsou výsledkem konstruktivně nastavené mysli a přinášejí dlouhodobý růst. Jako protiklady chápeme výsledky destruktivně nastavené mysli, jejímiž dlouhodobými následky je stagnace a úpadek. Principy, v jejich ryzí formě, si můžeme představit jako obdobu přírodních zákonů ve světě lidí. Mezi fundamentální úroveň principů uvedu například kvalitu, přímočaré jednání, spravedlnost, rozvoj potenciálu, čestnost a trpělivost. Pokud o jejich pravdivosti někdo pochybuje, pak ať zkusí fungovat dle jejich protikladů. Dost živě si představím, kam s nimi dojde. Destruktivní protiklady jako netrpělivé chování, úpadek potenciálu, nebo nespravedlnost jsou do oči bijící. Význam principů disponuje univerzální platností, jak pro jednotlivce, organizace, tak společnosti jakéhokoliv druhu. Principy chápeme jako krajinu, trvalá a neměnná vodítka našeho jednání.
V krajině přírody se lidé cítí hezky. Aspoň já ano. Ale ona sama o sobě nikomu nepomáhá. Nikomu nestraní ani nikoho neupřednostní. Nerozhoduje, že někdo to bude mít lehčí, nebo naopak někdo jiný to bude mít těžší. Je stálá a trvalá, a všem umožňuje přístupy a stejné možnosti. Proto se nyní přesouváme k složitějšímu principu růstu a změny. Rozvíjení osobnosti a samotný proces rozvoje není možné nějak obejít. Neexistují možnosti k jeho urychlení nebo přeskočení. A kdo se o to pokusí, tak dříve či později narazí. Prvním krokem k růstu je proto přiznání si nevědomosti a hlavně úsilím ji změnit. Takový krok vede k zažití a vnímání vlastního pocitu identity. Je to vědomí „Jsem svým pánem“. Jde o proces dozrávání, takzvané kontinuum zralost. V procesu růstu kontinua zralosti není prostor pro pletichaření. Jeho dalekosáhlý význam neovlivňuje jen nejbližšího jednotlivce, ale veškeré osoby, sdílející jeho okruh vlivu. Když jsou lidé ovlivněni, následně ovlivní nepatrnými změnami i lidi ve svém vlastním okruhu vlivu, a jak se šíří vlny na jezeře tak stejně se šíří chování. Proto je třeba čestné chování, ať nejsou negativně ovlivněni celé zástupy lidí.
Jeden z pokročilých a klíčových principů je princip P/PS od Franklina Coveye. Je už malinko složitější, ovšem o nic míň důležitý. Zkratka P/PS znamená produkce/produkční schopnost. Defacto jde o rovnováhu toho, co se produkuje, a toho, jak se staráme o zdroj, produkční potenciál. Tento princip se primárně využívá v oblasti práce, ale já ho pro tuto chvíli rozšířím do globálního rozměru. Na začátku jsme si řekli, že protiklady potvrzují pravost těchto pravd. V malých měřítkách se tento princip vztahuje pouze na lidi a stroje, do jejichž údržby a rozvoje lidí firmy, či jednotlivci investují. Ovšem když je převedený do globálního rozměru, tak všichni investují do P, do produkce. Ale téměř nikdo do PS, produkční schopnosti, do Země. To znamená, že pokud se nevytvoří rovnováha, tak PS zanikne a nebude už žádné P. Někdo by řekl, že v tomto měřítku nikdo nepozná jeho snahu investování do PS. Nebo dokonce, že Země sama infestuje do sebe a tohle není třeba. Za 1. jde o smysl, k jednomu se připojí další, k němu další, až se postupně vytvoří rovnováha. Za 2. to platilo v minulosti, otázka globalizace není jen politická, s tím jak roste číslo populace je globalizace nevyhnutelná.
Neříkám, že jsem první kdo s tím začíná, jsem jen další článek v procesu evoluce. A také je pravda, že tímto textem nic radikálního nezměním, ale jde o krok, princip růstu a změny.
Je to jako s bajkou o zlatonosné slepici: Jeden lakomý sedlák měl slepici, která zničehonic začala snášet zlatá vajíčka. Den co den nachází sedlák v kukani kus ryzího zlata. Ten muž byl ale starý chamtivec a neustále dumá, jak své nemalé bohatství ještě zvětší. Zdálo se mu, že jeho slípka snáší málo. A tak si jednoho dne říká „Kdybych měl to, z čeho slepice dělá zlatá vejce, vyrobil bych si jich košík denně!“, rozčiluje se. Načež popadne nůž, chytí slepici a zabije ji. Řeže břicho a hledá z čeho se ve slepici dělají ta zlatá vejce. Jenže slepice je uvnitř úplně obyčejná. A tak se chamtivec sám připravil o to nejvýnosnější, co měl. Už nemá žádná nová zlatá vejce, ani slepici, která mu je dá.
Principy jsou strategickou složkou služeb Progress zone. Hodnota a komplexnost principů mě přivedla k rozdělení služeb do oblastí se složkami, které jsou k vidění v marketu. Principy jsou vodítka na cestě k poznání. Bez principů, by byl svět jen chaos.
Na závěr zde děkuji panu Marku Cibuľovi za korekci textu. Marek se sám od sebe přihlásil, že mi s tím pomůže, a opravdu mi za dva dny poslal opravený celý web. Díky Marku. Poté jsem ho samozřejmě odměnil.